Negerėjanti ekonominė padėtis Lietuvoje kelia nerimą daugeliui žmonių. Tačiau, pasak finansų ekspertų, tas nerimas turi priversti gyventojus racionaliau elgtis su pinigais. Artėja dar sunkesni laikai, kurie tikrai turėtų priversti jus suklusti.
Kodėl dėl skolinimosi nerimauti turėtų turintys būsto kreditus?
Šiuo metu bandoma patraukti tų žmonių dėmesį, kurie yra įsipareigoję bankams ar kitoms finansų įstaigoms, kai buvo perkamas būstas. Planuojantys ateityje skolintis internetu ar kitais būdais būtent vartojimui, galima sulaukti nemažai iššūkių. Pastebima, kad daugelis žmonių norėtų skolintis internetu, tačiau supratę kokie laikai artėja, pasilieka tokią galimybę ateityje. Planuoti didesni pirkiniai ar paslaugos tiesiog nukeliami vėlesniam laikotarpiui kai jau bus pasiektas krizinis pikas. Ekspertai mano, kad toks skolinimosi atidėjimas siejamas su baime, jog pasiskolinus dabar vėliau papildomai skolintis nebepavyks dėl didelės paskolų paklausos. Realybė yra kiek kitokia.
Paėmę būsto paskolas ir mokantys mėnesio įmokas jau susidūrė su paskolų įmokų padidėjimu. Taip nutiko Europos centriniam bankui pakėlus palūkanų normas. Dėl šios priežasties kiekvieno gyventojo, kuris turi būsto paskolą, skolinimosi galimybės sumažėjo. Tad, kaip tik šiuo metu atsiranda daugiau galimybių skolintis vartojimui nei bus ateityje. Vėliau palūkanų normos kils dar labiau, o tai reiškia tą patį – didėsiančias būsto paskolos įmokas.
Pasak Megapaskolos.lt, jau vos po kelių mėnesių bus galima matyti dar didesnį kreditorių atsargumą. Jie ne tik apdairiau vertins klientų gaunamas pajams, bet detaliai įvertins ateityje kylančias išlaidas. Kalba eina būtent apie būsto paskolų įmokų didėjimą.
Kreditoriams būtina įvertinti faktą ar ateityje kredito prašytojo įsipareigojimai didės ar ne. Faktas, būsto paskolų palūkanos didės, o tai lems kredito gavėjo padidėjusias išlaidas. Tad, kuo artėjama link finansų krizės, tuo mažesnė tikimybė, jog skolintis bus lengviau nei prieš tai.
Ką daryti tiems, kurie planuoja didelius pirkinius?
Žinant kokie laikai artėja, finansų sektoriuje dirbantys specialistai ragina gyventojus įvertinti būtinybę leisti pinigus ne pirmo būtinumo prekėms ar paslaugoms įsigyti. Pavyzdžiui, jeigu jus domina kažkokie nauji baldai, tai patys pagalvokite ar be jų nesugebėsite išsiversti dar bent pusmečio ar vienerių metų. Spėjama, kad pasaulinė recesija gali trukti mažiausiai pusmetį, tačiau neaišku kaip žmonės elgsis atsiradus maisto krizei ir kitoms pasaulinėms problemoms. Svarbu įvertinti visus prioritetus.
Jeigu suplanavote kažkokius remontus, kuriems reikia pinigų, tuomet skolindamiesi apgalvokite kokios rūšies paskolą imti. Nuo to priklausys rizika ar tapsite nemokūs ar ne. Trumpai tariant, kai kurios paskolų rūšys pasižymi tuo, kad palūkanos nustatomos atsižvelgiant į banko maržą bei tarpbankinę palūkanų normą. Tai reiškia, kad imant paskolą remontui, įmokų dydis gali būti kintamas lygiai taip pat kaip kinta įmokos už būsto paskolas. Šiuo atveju siūloma ieškoti vartojimo paskolų, kurioms būtų taikoma įprasta fiksuota palūkanų norma. Tai leis ateityje išvengti įmokų didėjimo, nes nepaisant tarpbankinių palūkanų normos didėjimo, įmokos išliks tokios pačios.
Ekspertai apskritai ragina ruoštis blogiausiam – neimti jokių paskolų bei neįsipareigoti šiuo metu, jeigu tam nėra didžiulės būtinybės. Šiuo metu būtų pats geriausias laikas pradėti agresyvų taupymą, nes nusimato labai skausmingi laikai daugeliui žmonių.